Ladies Win Monarch Invitational XC Meet

Photo by Katie Loftus

From the Hays Daily News

Julia Werth and Emily Schippers paced the Thomas More Prep-Marian girls’ cross country team to a first-place finish in the combined standings at Saturday’s seventh annual TMP Monarch Invitational at the TMP course.

Photos and Full Story Available at HDNEWS.NET

Results from Saturday’s TMP Monarch Invitational
Team scores

Men

St. John, 16, Hutch-Trinity 31, Larned 53, Cimarron 59, Lakin 73, Victoria 101, TMP 107, Lyons 120, Smith Center 145.

Ladies

TMP 23, Lakin 25, Cimarron 31, Hutch-Trinity 42.


Mens’ Results (Top 15)

Juniors and Seniors

1. Thaddeus Friess, Christian Family, 17:41.60; 2. Kristopher Nolde, Larned, 18:22.10; 3. Mason Osborne, St. John, 18:43.90; 4. Quincy Smith, St. John, 18:50.20; 5. William Pritchett, Trinity, 18:52.00; 6. Christian Meuli, Victoria, 18:52.60; 7. Cashe McVey, St. John, 19:04.70; 8. Guthrie Turner, Trinity, 19:17.70; 9. John Wright, Lakin, 19:21.00; 10. Jared Mayers, TMP, 19:25.60; 11. Marc Reyes, Lyons, 19:28.10; 12. Connor Remar, Trinity, 19:29.00; 13. Braden Witt, St. John, 19:38.90; 14. Paul Brull, TMP, 19:41.50; 15. Wrangle Walker, St. John, 19:53.90.

Freshmen and Sophomores

1. A.J. Miller, St. John, 17:51.50; 2. Damion Santisteven, Cimarron, 18:20.80; 3. Zachary Biel, Trinity, 18:37.70; 4. Trey Fisher, St. John, 18:42.80; 5. Gabriel Friess, Christian Family, 18:59.70; 6. Braydon Lothman, Larned, 19:09.60; 7. Michael Maldonado, Trinity, 19:18.30; 8. Uriel Calleros, St. John, 19:25.70; 9. Dominick Daniels, Lakin, 19:34.50; 10. Dylan Reed, St. John, 19:41.60; 11. Shane Calvin, Lakin, 19:45.50; 12. Isaac Lopez, Cimarron, 19:56.10; 13. Ethan Haas, Larned, 19:56.60; 14. Ivan Mendez, Cimarron, 19:57.40; 15. Chase Schmidt, Victoria, 19:59.30.


Ladies’ Results (Top 15)

Juniors and Seniors

1. Savannah Moore, Ness City, 21:18.50; 2. Morgan Clinesmith, Cimarron, 21:59.00; 3. Julia Werth, TMP, 22:08.90; 4. Emily Schippers, TMP, 22:12.80; 5. Jennifer Crum, Lakin, 22:59.50; 6. Heather White, Lakin, 23:06.00; 7. Madison Ediger, Cimarron, 23:11.90; 8. Kiara Urban, TMP, 23:31.60; 9. Emily Schulte, TMP, 23:55.00; 10. Cheyenne Rhoades, TMP, 24:04.60; 11. Brooke Butler, Larned, 24:07.70; 12. Taylor Teel, TMP, 24:29.10; 13. Julianne Snyder, Lyons, 24:39.80; 14. Diane Fink, Trinity, 24:40.40; 15. Olivia Shank, Trinity, 24:42.50.

Freshmen and Sophomores

1. Sara White, Lakin, 21:52.90; 2. Courtney Clinesmith, Cimarron, 22:19.60; 3. Emma Vogel, Trinity, 22:51.30; 4. Cierra Nord, Larned, 23:06.30; 5. Adell Riedel, TMP, 23:14.40; 6. Sierra Garcia, Trinity, 23:22.40; 7. Makayla Leiker, Larned, 23:35.00; 8. Tiana Gonzalez, Lakin, 23:43.00; 9. Kyleigh Allen, TMP, 23:48.80; 10. Makinsey Schlautman, TMP, 24:32.60; 11. Hayley Keller, Palco, 24:57.60; 12. Claria Mendez, Lakin, 25:08.50; 13. Atarah Walker, St. John, 25:11.20; 14. Elizabeth Goetz, Cimarron, 25:24.00; 15. Ryleigh Clifton, Trinity, 25:30.30.